Sıradaki içerik:

Baş Ağrısı Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Baş Ağrısı Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

avatar

Hülya Sanerci

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Baş ağrısı çoğu insanın düşündüğünden daha karmaşık olabilir. Farklı türlerin kendi semptomları olabilir, benzersiz nedenlerle olabilir ve farklı tedavilere ihtiyaç duyarlar.

Sahip olduğunuz baş ağrısını öğrendikten sonra, siz ve doktorunuz yardımcı olma olasılığı en yüksek olan tedaviyi bulabilir ve hatta onları önlemeye çalışabilirsiniz.

Yaygın Baş Ağrısı Tipleri

150’den fazla baş ağrısı tipi vardır, ancak en yaygın tipler şunlardır:

Gerilim Baş Ağrısı

Gerilim baş ağrıları yetişkinler ve gençler arasında en sık görülen baş ağrısı tipidir. Hafif ve orta derecede ağrıya neden olurlar ve zamanla gelirler. Genellikle başka semptomları yoktur.

Migren baş ağrıları

Migren baş ağrıları genellikle vurma, zonklama ağrısı olarak tanımlanır. 4 saat ila 3 gün sürebilir ve genellikle ayda bir ila dört kez olurlar. Ağrı ile birlikte, insanların ışığa, gürültüye veya kokuya duyarlılık gibi başka semptomları vardır; mide bulantısı ya da kusma; iştah kaybı; ve mide veya karın ağrısı. Bir çocuğun migreni olduğunda, solgun görünebilir, baş dönmesi hissedebilir ve bulanık görme, ateş ve mide rahatsızlığı olabilir. Çocuk migrenlerinin birçoğu, ayda yaklaşık bir kez meydana gelen kusma gibi sindirim semptomlarını içerir.

Küme Baş Ağrısı

Bu baş ağrıları en şiddetlidir. Bir gözün arkasında veya çevresinde yoğun yanma veya delici ağrı olabilir. Zonklayan veya sabit olabilir. Ağrı o kadar kötü olabilir ki, küme baş ağrıları olan çoğu insan hareketsiz oturamaz ve bir saldırı sırasında sıklıkla ayak uydurur. Ağrının yanında, göz kapağı düşer, göz kızarır, öğrenci küçülür veya göz yaşar. O taraftaki burun deliği akıyor veya doluyor.

Bunlara küme baş ağrısı denir, çünkü gruplar halinde olma eğilimindedirler. 2 haftadan 3 aya kadar sürebilen bir küme döneminde günde bir ila üç kez alabilirsiniz. Her baş ağrısı atağı 15 dakika ila 3 saat sürer. Seni uykudan uyandırabilirler. Baş ağrıları tamamen kaybolabilir (doktorunuz bu remisyonu çağıracaktır) aylar veya yıllar boyunca, ancak daha sonra geri gelebilir. Erkeklerin kadınlardan üç ila dört kat daha fazla olma olasılığı vardır.

Kronik Günlük Baş Ağrıları

Bu tip baş ağrınız 3 aydan daha uzun süre ayda 15 gün veya daha fazladır. Bazıları kısadır. Diğerleri 4 saatten fazla sürer. Genellikle dört ana baş ağrısı tipinden biridir:

 1. Kronik migren
 2. Kronik gerilim baş ağrısı
 3. Yeni günlük kalıcı baş ağrısı
 4. Hemicrania continua
 5. Sinüs Baş Ağrıları

Sinüs baş ağrıları ile elmacık kemiklerinizde, alnınızda veya burnunuzun köprüsünde derin ve sürekli bir ağrı hissedersiniz. Başınızdaki sinüs adı verilen boşluklar iltihaplandığında ortaya çıkarlar. Ağrı genellikle burun akıntısı, kulaklarda dolgunluk, ateş ve şişmiş bir yüz gibi diğer sinüs semptomları ile birlikte gelir. Gerçek bir sinüs baş ağrısı sinüs enfeksiyonundan kaynaklanır, bu nedenle kümenizdeki veya migren baş ağrılarındaki açık akıntıdan farklı olarak burnunuzdan çıkan gunk sarı veya yeşil olur.

Travma Sonrası Baş Ağrıları

Travma sonrası stres baş ağrıları genellikle kafa travmasından 2-3 gün sonra başlar . Şunları hissedeceksiniz:

 1. Zaman zaman kötüleşen sıkıcı bir ağrı
 2. Baş dönmesi
 3. Odaklanmada zorluk
 4. Bellek sorunları
 5. Hızlı yorma
 6. Sinirlilik

Baş ağrısı birkaç ay sürebilir. Ancak birkaç hafta içinde düzelmezse, doktorunuzu arayın.

 1. Daha Az Yaygın Baş Ağrısı
 2. Egzersiz Baş Ağrısı

Aktif olduğunuzda, başınızdaki, boynunuzdaki ve kafa derisindeki kasların daha fazla kana ihtiyacı vardır. Kan damarlarınız onları beslemek için şişer. Sonuç, kafanızın her iki tarafında 5 dakikadan 48 saate kadar sürebilen darbeli bir ağrıdır. Aktivite ister egzersiz ister seks olsun, genellikle aktifken veya hemen sonrasında gerçekleşir.

Hemicrania Continua

Hemicrainia continua, neredeyse her zaman yüzünüzün ve başınızın aynı tarafını etkileyen kronik, devam eden bir baş ağrısıdır. Diğer semptomlar şunları içerir:

 1. Şiddete göre değişen ağrı
 2. Kırmızı veya gözyaşı gözleri
 3. Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 4. Sarkık göz kapağı
 5. Sözleşmeli iris
 6. Ağrı kesici indometasine yanıt verir
 7. Fiziksel aktivite ile daha kötü ağrı
 8. Alkol içmekle daha kötü ağrı

Bazı insanlar ayrıca migren semptomlarını da fark eder:

 1. Mide bulantısı ve kusma
 2. Işığa ve sese duyarlılık

İki tip var:

 1. Kronik: Günlük baş ağrılarınız var.
 2. Remitting: 6 ay boyunca baş ağrınız var. Haftalar ya da aylar boyunca giderler ve geri gelirler.

Hormon Baş Ağrısı

Dönemlerinizde, hamileliğinizde ve menopozunuzda değişen hormon seviyelerinden baş ağrınız olabilir. Doğum kontrol haplarından ve hormon replasman tedavisinden kaynaklanan hormon değişiklikleri de baş ağrılarını tetikleyebilir. Adet döneminizden 2 gün önce veya başladıktan sonraki ilk 3 gün içinde gerçekleştiklerinde, adet migrenleri olarak adlandırılırlar.

Yeni Günlük Kalıcı Baş Ağrısı (NDPH)

 • Bunlar aniden başlayabilir ve 3 ay veya daha uzun sürebilir. Birçok insan acılarının başladığı günü açıkça hatırlar.
 • Doktorlar bu tür baş ağrısının neden başladığından emin değil. Bazı insanlar enfeksiyon, grip benzeri hastalık, cerrahi veya stresli bir olaydan sonra grevde olduğunu fark eder.
 • Ağrı ılımlı olma eğilimindedir, ancak bazı insanlar için şiddetlidir. Ve genellikle tedavi etmek zordur.
 • Semptomlar büyük ölçüde değişebilir. Bazıları gerginlik baş ağrılarına benzer. Diğerleri bulantı veya ışığa duyarlılık gibi migren semptomlarını paylaşır.
 • Baş ağrınız geçmezse veya şiddetli ise doktorunuzu arayın.

Ribaund Baş Ağrısı

Bu ilaç denilen aşırı baş ağrılarını da duyabilirsiniz. Reçeteli veya tezgah üstü ağrı kesici kullanıyorsanız, haftada iki veya üç kereden fazla veya ayda 10 günden fazla kullanıyorsanız, kendinizi daha fazla acıya hazırlıyorsunuz demektir. İlaçlar yıprandığında, ağrı geri gelir ve durdurmak için daha fazla zaman almanız gerekir. Bu, sabahları genellikle daha kötü olan donuk, sürekli bir baş ağrısına neden olabilir.

 1. Nadir Baş Ağrısı
 2. Buz Kıracak Baş Ağrısı

Bu kısa, bıçaklama, yoğun baş ağrıları genellikle sadece birkaç saniye sürer. En fazla günde birkaç kez olabilirler. Eğer varsa, doktora görün. Buz çekme baş ağrıları kendi başlarına bir durum olabilir veya başka bir şeyin belirtisi olabilir.

Omurga Baş Ağrıları

Omurga musluğu, omurga bloğu veya epidural olduktan sonra baş ağrınız olursa doktorunuzla konuşun. Doktorunuz buna ponksiyon baş ağrısı diyebilir, çünkü bu prosedürler omuriliğinizi çevreleyen zarı delmeyi içerir. Omurilik sıvısı delme bölgesinden sızarsa, baş ağrısına neden olabilir.

Thunderclap Baş Ağrısı

İnsanlar buna genellikle hayatınızın en kötü baş ağrısı diyorlar. Aniden bir yerden dışarı çıkar ve hızla zirve yapar. Gök gürültüsü baş ağrısının nedenleri arasında şunlar vardır:

 1. Kan damarı yırtılması, yırtılması veya tıkanması
 2. Kafa yaralanması
 3. Beyninizdeki rüptüre kan damarından hemorajik inme
 4. Beyninizdeki tıkalı bir kan damarından iskemik inme
 5. Beyni çevreleyen daralmış kan damarları
 6. İltihaplı kan damarları
 7. Geç gebelikte kan basıncı değişiklikleri
 8. Ani yeni bir baş ağrısını ciddiye alın. Genellikle ciddi bir sorunla karşılaştığınız tek uyarı işaretidir.

Baş Ağrısına Ne Sebep Olur?

Bir baş ağrısı sırasında hissettiğiniz acı, beyniniz, kan damarlarınız ve yakındaki sinirler arasındaki sinyallerin bir karışımından gelir. Kan damarlarınızdaki ve baş kaslarınızdaki spesifik sinirler açılır ve beyninize ağrı sinyalleri gönderir. Ancak bu sinyallerin ilk etapta nasıl açıldığı belli değil.

Baş ağrılarının yaygın nedenleri şunlardır:

 1. Hastalık. Bu enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve ateşleri içerebilir. Baş ağrısı ayrıca sinüzit (sinüslerin iltihabı), boğaz enfeksiyonu veya kulak enfeksiyonu gibi durumlarda da yaygındır. Bazı durumlarda, baş ağrıları başa bir darbeden veya nadiren daha ciddi bir tıbbi sorunun belirtisinden kaynaklanabilir.
 2. Stres. Duygusal stres ve depresyonun yanı sıra alkol kullanımı, öğün atlanması, uyku düzenindeki değişiklikler ve çok fazla ilaç alınması. Diğer nedenler arasında zayıf duruş nedeniyle boyun veya sırt suşu bulunur.
 3. İkinci el tütün dumanı, ev kimyasalları veya parfümlerden güçlü kokular, alerjenler ve bazı gıdalar dahil olmak üzere ortamınız . Stres, kirlilik, gürültü, ışık ve hava değişiklikleri diğer olası tetikleyicilerdir.
 4. Genetik. Baş ağrıları, özellikle migren baş ağrıları, ailelerde koşma eğilimindedir. Migrenli çocukların ve gençlerin (% 90) çoğunda onları alan diğer aile üyeleri de vardır. Her iki ebeveynin de migren öyküsü olduğunda, çocuklarının da onlara sahip olma şansı% 70’tir. Sadece bir ebeveynin bu baş ağrısı öyküsü varsa, risk% 25-% 50’ye düşer.
 5. Doktorlar migrenlere neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar . Popüler bir teori, tetikleyicilerin olağandışı beyin aktivitesine neden olmasıdır, bu da oradaki kan damarlarında değişikliklere yol açar. Bazı migren formları beynin belirli kısımlarındaki genetik problemlerle bağlantılıdır.

Çok fazla fiziksel aktivite de yetişkinlerde migreni tetikleyebilir.

Teşhis

Baş ağrılarınızı doğru bir şekilde teşhis koyduktan sonra , semptomlarınız için doğru tedavi planına başlayabilirsiniz.

İlk adım, baş ağrılarınız hakkında doktorunuzla konuşmaktır. Size fiziksel bir muayene yapacaklar ve sahip olduğunuz belirtiler ve ne sıklıkta meydana geldiklerini soracaklar. Bu tanımlarla mümkün olduğunca eksiksiz olmak önemlidir. Doktorunuza baş ağrısına neden olan şeylerin, onları daha da kötüleştiren şeylerin ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olan şeylerin bir listesini verin. Doktorunuzun sorununuzu teşhis etmesine yardımcı olmak için bir baş ağrısı günlüğündeki ayrıntıları izleyebilirsiniz.

Çoğu insanın özel teşhis testlerine ihtiyacı yoktur. Ancak bazen, doktorlar beyninizin içinde baş ağrılarına neden olabilecek sorunları aramak için bir CT taraması veya MRI önerir. Kafatası röntgenleri yardımcı olmaz. Baş ağrınız olduğunda bayılmadığınız sürece bir EEG (elektroensefalogram) da gereksizdir.

Senin Eğer baş ağrısı semptomları kötüleşir veya tedaviye rağmen daha sık gerçekleşmesi, bir baş ağrısı uzmana başvurmak için doktorunuza sorun.

Baş Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz denemek için farklı tedavi türleri önerebilir. Ayrıca daha fazla test önerebilir veya sizi bir baş ağrısı uzmanına yönlendirebilirler.

Baş ağrısı tedavisinin tip sen gerekmez almak baş ağrısı tipi, ne sıklıkta ve bunun nedeni de dahil olmak üzere, bir çok şey bağlıdır. Bazı insanların tıbbi yardıma ihtiyacı yoktur. Ancak bunu yapanlar ilaç, elektronik tıbbi cihazlar, danışmanlık, stres yönetimi ve biofeedback alabilirler. Doktorunuz özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir tedavi planı hazırlayacaktır.

Tedaviye Başladıktan Sonra Ne Olur?

Bir tedavi programına başladıktan sonra, ne kadar iyi çalıştığını takip edin. Bir baş ağrısı günlüğü, nasıl hissettiğinizle ilgili kalıpları veya değişiklikleri not etmenize yardımcı olabilir. Sizin ve doktorunuzun en iyi tedavi planını bulmasının biraz zaman alabileceğini bilin, bu yüzden sabırlı olmaya çalışın. Sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda onlara karşı dürüst olun.

Tedavi görseniz bile, yiyecek veya kokular gibi baş ağrılarınızı tetikleyebileceğini bildiğiniz şeylerden hala uzak durmalısınız. Düzenli egzersiz, yeterli uyku ve sağlıklı beslenme gibi kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmak önemlidir. Ayrıca, doktorunuzun nasıl yaptığınızı görebilmesi ve gerektiğinde tedavi programında değişiklik yapabilmesi için planlanmış takip randevularınızı alın.

Afyon anal yapan escort
Giresun anal yapan escort

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.