Sıradaki içerik:

Migren Baş Ağrısı için Görsel Bir Kılavuz

Migren Baş Ağrısı için Görsel Bir Kılavuz

avatar

Hülya Sanerci

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Migren Nedir?

Migren, başın bir tarafında genellikle daha kötü olan zonklayan ağrıya sahip bir baş ağrısıdır. Ağrı genellikle günlük aktiviteleri engelleyecek kadar şiddetlidir ve tedavi edilmezse dört saatten üç güne kadar sürebilir. 6 kadından biri de dahil olmak üzere 10 Amerikalıdan birden fazlasında migren var, ancak çoğuna yanlışlıkla sinüs veya gerginlik baş ağrısı olduğu söylendi. Yiyecekler, stres ve hormonlar migren tetikleyicileri olabilir.

Migren Belirtileri

Zonklama ağrısı tipik olarak , alın ve gözlerin yakınında bir tarafta görülür. Migren baş ağrıları, ışığa, sese veya merdiven çıkma gibi hafif eforlara çok duyarlı olabilir. Birçok insanın bulantı, kusma veya görme problemleri vardır. Acı, insanları iş veya diğer etkinlikleri kaçırmaya zorlayarak devre dışı bırakabilir.

Auralı Migren

Migren baş ağrısından muzdarip insanların yaklaşık% 20’si, ağrıdan yaklaşık 20 dakika ila bir saat önce bir auraya sahip olacaktır. Yanıp sönen ışıklar, dalgalı çizgiler veya noktalar görebilir veya bulanık görme veya kör noktalar olabilir. Bunlara “klasik migren baş ağrıları” denir.

Migren Uyarı İşaretleri

Bazı insanlar migren başlamadan önce ruh halinde bir değişiklik olabilir. Daha heyecanlı veya sinirli veya depresif olabilirler. Diğerleri komik bir koku veya tat gibi bir his algılayabilir. Daha yorgun, sık sık esneme veya kas gerginliği yaşayabilirler. Yaklaşık 4 kişiden 1’i, herhangi bir baş ağrısından 24 saat önce ortaya çıkabilen bu prodrom fazını yaşar.

İLGİLİ İÇERİK Sinüs Baş Ağrıları Sağlık

Migren Uyarı İşaretleri

Migren baş ağrılarının kesin nedeni hala iyi anlaşılmamıştır, ancak sorunun nörolojik olduğu düşünülmektedir (sinir sistemi ile ilgili). Beyin kimyasallarının, kan damarlarının ve beynin sinirlerinin rol oynadığına inanılmaktadır.

Tetik: Yanıp Sönen Işıklar

Migren baş ağrıları titrek ışıklar gibi belirli bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu, kar veya sudan veya floresan ampullerden veya televizyon veya film ekranlarından bir yansıma olabilir. Dışarıda polarize güneş gözlüğü takmak ve içinde gün ışığı spektrumlu floresan ampulleri kullanmak yardımcı olabilir.

Tetikleyici: Kaygı ve Stres

Duygusal stres, migren baş ağrılarının yaygın bir tetikleyicisidir. Stresten tamamen kaçınmak imkansız olsa da, gevşeme egzersizleri başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Havanın sizi doldurmasına ve ardından bir balon gibi sönmesine izin vererek yavaşça nefes verin ve nefes verin. Bazı insanlar huzurlu bir manzara düşünmenin veya en sevdiğiniz müzikleri dinlemenin yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Yiyecek veya Uyku Eksikliği

Migren baş ağrısına yatkın insanlar için düzenli bir yemek ve uyku düzenine sahip olmak önemlidir. Öğün atlamaktan kaynaklanan düşük kan şekeri migreni tetikleyebilir. Çok fazla şeker yemek de ani bir artışa, ardından kan şekerinde bir “çökmeye” neden olabilir. Dehidrasyonu önlemek için gün boyunca su için ve gecede en az altı ila sekiz saat uyuyun.

Hormonal Değişiklikler

Birçok kadın için migren baş ağrıları menstrüel döngüsüne bağlıdır, östrojen seviyelerinin düştüğü dönemlerinden birkaç gün önce veya sırasında ortaya çıkar. Bazı kadınlar, baş ağrıları başlamadan önce anti-enflamatuar ilaçlardan veya haplar, yamalar veya halkalar gibi hormonal doğum kontrolünden yararlanabilir. Diğerlerinin hormonal doğum kontrolü ile hiçbir yararı veya daha kötü migren baş ağrısı olmayabilir.

Baş Ağrısı Gıdaları

Migren hastaları genellikle bazı gıdaların baş ağrılarını tetiklediğini bildirir. Yaygın suçlular MSG, kırmızı şarap, peynir, çikolata, soya sosu ve işlenmiş etleri içerir. Bununla birlikte, bilimsel çalışmalar migren tetikleyicisi olarak belirli bir yiyeceği doğrulamamıştır.

Tyramine

Yaşlı, fermente edilmiş ve depolanmış gıdalar, amino asit tirosinin parçalanmasından oluşturulan bir madde olan daha yüksek tiramin seviyelerine sahiptir. Tiramin, kan damarlarının daralmasına ve sonra genişlemesine neden olabilir ve bazı migren baş ağrıları için tetikleyici olabilir. Bazı baş ağrısı uzmanları, peynir, soya sosu, turşu ve biberli gibi fermente veya yaşlı yiyeceklerin sınırlandırılmasını tavsiye eder.

Yardım mı, Engellilik mi?

Bazı ağrı kesici ilaçlarla birleştirildiğinde, kafein rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Çoğu migren hastası, herhangi bir sorun olmadan bir fincan veya iki gün kahve içebilir. Bununla birlikte, uyarıcı etkisi tükendiğinde çok fazla kafein baş ağrısına yol açabilir.

Kişisel Tetikleyicileri İzleme

Bir baş ağrısı günlüğü tutarak migren baş ağrılarını neyin tetiklediğini öğrenin. Her migren hastası olduğunuzda, uyarı işaretleri (“prodrome”), tetikleyiciler ve ciddiyet hakkında bir not alın. Kişisel tetikleyicilerinizden bazılarını keşfederseniz, gelecekteki baş ağrılarından kaçınabilirsiniz.

Kimler Migren Olur?

Kadınların migren baş ağrısına sahip olma olasılığı erkeklerden üç kat daha fazladır. Migren ile yakın bir akrabanız varsa, onlara da sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Uzmanlar migrenin beynin belirli bölgelerini etkileyen genlerdeki mutasyonlarla ilişkili olabileceğine inanıyor. Migren baş ağrıları epilepsi, depresyon, astım, anksiyete, inme ve diğer bazı nörolojik ve kalıtsal bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır.

Çocuklarda migren baş ağrıları

Baş ağrısı problemi olan çocukların yaklaşık% 5’i migren baş ağrılarından muzdariptir. Hem erkekler hem de kızlar migren baş ağrıları alabilirler, ancak ergenlikten sonra kızlar arasında daha yaygındırlar. Çocuklarda mide ağrısı (abdominal migren) veya kuvvetli ve sık kusma (siklik kusma) gibi baş ağrısı dışında semptomlar olabilir. Küçük çocuklar ayaklarında solgunlaşır, solgun ve telaşlı hale gelirse veya istemsiz göz hareketleri veya kusmaları varsa, iyi huylu paroksismal vertigo adı verilen bir migren formu olabilir.

Migren Teşhisi

Migren baş ağrıları öncelikle semptomlardan teşhis edilir, ancak doktorunuz beyin tümörü veya beyindeki kanama gibi diğer baş ağrılarının nedenlerini dışlamak için bir beyin taraması yapmak isteyebilir. BT taraması beynin kesit görüntülerini oluşturmak için özel röntgenler kullanır. MRI, beynin görüntülerini oluşturmak için radyo frekansı darbeleri ve manyetik bir alan kullanır.

Baş Ağrısı Yükünüzü Hesaplama

Tedaviye başlamadan önce, doktorunuz “baş ağrısı yükünüzü” – yaşamınızın migren baş ağrılarından ne kadar etkilendiğini değerlendirmek isteyebilir. Basit bir anket, baş ağrısı nedeniyle kaç kez iş, okul veya aile veya boş zaman aktivitelerini kaçırdığınızı sorar.

Migren Tedavisi: Reçetesiz Satılan İlaçlar

Yaygın ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar kombinasyonları yardımcı olabilir: asetaminofen (Panadol, TYlenol), aspirin, ibuprofen, (Advil, Motrin, Nuprin) veya naproksen sodyum (Aleve, Naprosyn). Bazıları migren baş ağrılarını tedavi etmek için özel olarak formüle edilmiştir. Bununla birlikte, aşırı kullanım aslında baş ağrılarını daha da kötüleştirebilir veya ülserlere veya diğer gastrointestinal sorunlara yol açabilir.

Migren Tedavi: Triptanlar veya Ditans

Triptanlar ve ditanslar, migren baş ağrıları için reçete edilen en yaygın ilaçlardır> Saldırıda erken alındığında en etkilidirler. Bunlar almotriptan (Axert), eletriptan (Relpax), frovatriptan (Frova), lasmiditan (Reyvow), naratriptan (Amerge), rizatriptan (Maxalt) ve sumatriptan (Asuma, Imitrex, Onzetra Xsail, Sumavil, Zembrance) ve zoligriptan (Zolmit) içerir. . Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, felç ve diğer rahatsızlıkları olan kişiler triptan alamayabilir. Ve olası ciddi ilaç etkileşimleri nedeniyle, antidepresanlar veya antiseizür ilaçlar gibi aldığınız diğer ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Triptanların yan etkileri bulantı, baş dönmesi, karıncalanma, uyuşma ve göğüs ağrısıdır.

Migren Tedavisi: Ergotaminler

Triptanlar size rahatlama vermezse, doktorunuz dihidroergotamin (Migranal) veya ergotaminleri (Cafergot veya Migergot) tablet, burun spreyi veya enjeksiyon olarak reçete edebilir. Yatan bir dihidroergotamin infüzyonu yaygın bir seçimdir ve triptanlardan daha etkilidir. Bu ilaçlar kan damarlarını daraltır ve bulantı, baş dönmesi, kas ağrısı veya ağızda kötü bir tada neden olabilir. Diğer ilaçlarla bazı etkileşimleri olabilir.

Tedaviniz İşe Yarıyormu?

İki veya üç baş ağrısını tedavi ettikten sonra, kendinize bazı basit sorular sorun. İhtiyacınız olan rahatlamayı alıyor musunuz? Değilse, doktorunuza tedaviyi değiştirme hakkında bilgi vermelisiniz. İlaçları saldırı sırasında erken aldığınızdan emin olun – en az iki saat migren ağrısı içinde.

İlaç Kullanımının Sınırları

İlaçların aşırı kullanımı bazen kronik baş ağrılarına neden olabilir. Reçeteli ilaçları haftada iki kereden fazla almamalısınız. Bir doktor gözetiminde ilacı incelip bırakarak kronik baş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Narkotik içeren ağrı kesici ilaçlar alışkanlık oluşturabildikleri için hekim doğrultusunda alınmalıdır.

Migren Tedavisi: Önleyici İlaç

Migren baş ağrıları sık veya çok şiddetli ise, saldırıları önlemek için her gün bir ilaç almanız gerekebilir. CGRP inhibitörleri adı verilen yeni bir ilaç sınıfının migrenleri önlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar bu amaçla reçete edilebilir. Beta blokerleri ve kalsiyum kanal blokerlerini içerir. Migren ve antikonvülzanları önlemek için çeşitli antidepresanlar da kullanılabilir. Normalde kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılan Botox bile bazı insanlar için migreni uzak tutabilir.

Alternatif Terapi: Biofeedback

Biofeedback ve rahatlama eğitimi, ilaçlardan aldığınız yardıma benzer bir rahatlama sağlayabilir. Biofeedback, kas gerginliğinin başlangıcını ve stresin sinyalleri olan vücut ısısındaki değişiklikleri tanımak için sizi eğitmek için bir monitör kullanır.

Alternatif Terapi: Akupunktur

Akupunktur, vücudun enerji akışını dengelemek için belirli noktalara yerleştirilen çok ince iğneler kullanan bir Çin tıbbı türüdür. Bazı araştırmacılar akupunkturun beynin ağrıyı etkileyen kimyasalları salgılamasına neden olduğunu bulmuşlardır. Bununla birlikte, akupunkturun migren semptomları için etkinliği üzerine çalışmalar karıştırılmıştır.

Yaşlanmanın Avantajı

Migren baş ağrıları çoğunlukla yaşamın başlangıcında – 20 ve 60 yaşları arasında. Migrenlerin iyi yönetimi, migren baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Hızlı Bakım Gerektiğinde

Alışılmadık derecede şiddetli veya birkaç günden fazla süren yeni baş ağrıları bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Sağlık uzmanınıza baş ağrısının şeklinin değişip değişmediğini bildirmek de önemlidir – örneğin, yeni tetikleyiciler varsa. Felç, konfüzyon, ateş veya boyun tutulması eşlik eden bir baş ağrınız varsa, acil tıbbi yardım alın.

Çorum anal yapan escort
Erzurum anal yapan escort

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.