Sıradaki içerik:

Squalane Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Squalane Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

avatar

Hülya Sanerci

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Spoiler uyarısı: Bu yaşlanma karşıtı bileşeni cilt bakımı rutininizin bir parçası haline getirmeyi kesinlikle düşünmelisiniz.

Skualen yağı duymuş olsanız da olmasanız da, şu anda kullandığınız cilt bakım ürünlerinden birinde (veya daha fazlasında) olma ihtimali yüksektir. Nemlendirici, yaşlanma karşıtı ve hatta sivilceye yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok farklı faydaya sahip olmak, yüz serumlarından ve vücut losyonlarından saç şekillendirici ürünlere kadar her şeyde bir temel haline gelir.

Önde, dermatologlar bize skualen üzerinde sıska ve cildin faydalarının buna değip değmeyeceğini verir.

Skualen Yağı Nedir?

Squalane, nemi sızdırmaz hale getirmek ve cilt bariyerini onarmak için mükemmel olan birinci sınıf bir yumuşatıcı maddedir , ancak geç duymuş olabileceğiniz başka bir bileşen olan squal e ne ile karıştırmayın . İkisi birbiriyle ilişkili olsa da, istikrar ve etkinlik söz konusu olduğunda, bu farklı bir harf büyük fark yaratır. (Başka bir harika nemlendirici bileşen mi? Hylauronik asit ile tanışın .)

“Skualen, vücudunuzda doğal olarak oluşan bir lipit veya yağ olan skualenin hidrojenlenmiş versiyonudur,” diye açıklıyor New Jersey merkezli dermatolog Jason Miller , MD Cildinizin ürettiği sebumun (okuma: yağ) önemli bir bileşenidir. trigliseritler, balmumu esterleri ve skualen içerir ve cildi nemli tutmak için çok önemlidir. Ne yazık ki, diğer pek çok şey gibi, skualen üretimi yaşla birlikte azalır, teninizi kuru ve cansız bırakır. Bu nedenle topikal bir skualen çözeltisi isteyeceğiniz mantıklıdır.

Sorun? “Skualen, oksijene maruz kaldığında hızla bozulabileceğinden cilt bakım ürünlerine dahil edilemeyecek kadar kararsızdır” diyor Dr. Miller. “Stabilizasyonu geliştirmek için kimyasal olarak değiştirilmeli – hidrojene edilmeli ve daha kararlı bir molekül olan skualere dönüşmelidir” diye ekliyor. Ve tam da bu yüzden cilt bakım ürünlerinizde daha rafa dayanıklı ve etkili bir squal a değil, squal e ne göreceksiniz . ( Burada daha fazla yaşlanma karşıtı ürünlere göz atın .)

Squalane Nereden Geliyor?

Squalane’yi duyduysanız, muhtemelen köpekbalıkları hakkında da bir şeyler duymuşsunuzdur. (Evet, köpekbalıkları.) Cildinizde doğal olarak bulunmasının yanı sıra, skualen köpekbalığı karaciğerinde de bulunur. Gün içinde köpekbalığı karaciğeri, kozmetik olarak kullanılan skualen için en yaygın kaynaklardan biriydi (nihayetinde skualere dönüştü).

Bu seni korkutuyorsa, endişelenme; bariz hayvan refahı endişeleri göz önüne alındığında, skualen neredeyse sadece zeytin, pirinç kepeği, buğday tohumu ve şeker kamışı gibi bitki bazlı kaynaklardan elde edilmektedir. (İlgili: Temiz ve Doğal Güzellik Ürünleri Arasındaki Fark Nedir? )

Skualen Yağı Cilde Faydaları

İlk ve en önemlisi, skualen cildi yumuşatmak ve nemi sızdırmaz hale getirmek için ideal olan harika bir yumuşatıcı, diyor New York City merkezli dermatolog Dhaval Bhanusali , MD Cildimizin doğal olarak ürettiği yağı çok yakından taklit ettiği için hafif ve hissetmeyecek yağlı veya ağır. Ayrıca harika? Skualen yağı antioksidan özelliklere sahiptir, bu da sadece kuru bir ciltle savaşmak için değil, aynı zamanda egzama ve sedef hastalığı da dahil olmak üzere tahrişle uğraşanlar için mükemmel bir seçimdir. Dr. Bhanusali. Bunu, her türlü alerjik reaksiyon için minimum olasılıkla genellikle çok iyi tolere edildiği gerçeğiyle birleştirin ve hemen hemen her cilt tipi için ideal bir güç evi içeriğine sahipsiniz.

Evet, hassas cilt tipleri için güvenlidir, ancak yağlı ve akne eğilimli ciltler için de güvenlidir. “Squalane’nin anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir ve aynı zamanda komedojenik değildir” diyor Dr. Bhanusali. Yani, kesintilerle ilişkili kızarıklığı sakinleştirmeye yardımcı olabilir ve gözenekleri tıkama konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.